Co znamená sláva?

15. května 2018 v 17:48 |  Co na srdci...
Spousta lidí si myslí, že být slavný musí být skvělé. Já si to teda nemyslím.


Občas mi přijde, že jedním z hlavních cílů, kterých chtějí dnešní (nejen) mladí lidé dosáhnout, je sláva. Být jako ten slavný herec nebo herečka/youtuber/sportovec/zpěvák/... Takoví se musí mít prostě skvěle! Chodí ve značkovém oblečení, jezdí ve špičkových vozech, létají soukromými tryskáči, všichni je zbožňují, jsou zváni na super akce a znají i ostatní známé hvězdy a celebrity.

Chceme žít jako hvězdy a přitom si dost možná ani nedokážeme představit, co všechno sláva obnáší. Teda, já nějakou představu mám a proto narovinu říkám, že bych slavná být nechtěla. Na den nebo dva bych si to možná vyzkoušela (kdo by nechtěl), ale úplně by mi to stačilo. Podle mých představ a informací, které jsem vykoukala, slyšela, přečetla a tak podobně, to totiž není žádná slast.

My v televizi vidíme jen to hezké, to pozlátko, po kterém pak toužíme. Ale už dál nepřemýšlíme o tom, co se skrývá za oponou, co se odehrává v zákulisí.

Chceme být poznáváni a obdivováni. Ale co jde ruku v ruce s tím? No absence soukromí přece. Všude si vás všimnou, nikde se neschováte, bude se o vás vědět všechno, i to, co není pravda. Ale pokud jste extrémní extroverti a exhibicionisté, pak je to v pořádku.

Chceme vydělávat hodně peněz. Jasná věc. Jenže kolik lidí si uvědomuje, že s růstem množství vydělaných peněz se zvyšují také nároky na život? Zvyšuje se standard, ve kterém chceme žít, což znamená, že ty velké peníze, které bychom si mohli vydělat velkou slávou, bychom také museli investovat do naší obrovské luxusní vily, do rychlého sporťáku, do obřího bazénu... a také do daní. A po nějakém čase stráveném ve vyšším standardu by nám to už zase přišlo málo a chtěli bychom víc. A tak pořád dokola.

Chceme přestat pracovat. To by šlo lehce, ale s přihlédnutím k předchozímu odstavci...

Chceme si užívat. To s velkým množstvím peněz chvilku opravdu jde. Můžeme jíst a pít v luxusu, cestovat po světě, případně pařit od soumraku k soumraku. Akorát že bez práce nejsou koláče (pokud nenajdeme způsob, jak vydělávat peníze i bez naší přítomnosti). A viděli jste někdy cestovat známé celebrity jen tak po památkách, jak to děláváme my obyčejní lidé? Někdy si možná troufnou, ale zkrátka si myslím, že užít si návštěvu památky jako anonymní turista, kdy po vás budou chtít akorát předložit platnou vstupenku, je přece jen trochu jiný zážitek, než snažit se kochat se a rozdávat u toho podpisy.

A věřte nebo ne, i celebrity jsou jen lidé a potýkají se se svými problémy. Které jsou často vidět i veřejně (i když si to nepřejí). A i s tím se pak musí potýkat... Musejí si totiž udržovat nějakou tu reputaci, že jo, nejlépe dobrou reputaci a skandály (i ty smyšlené) jí moc nepřidávají.
Do toho může přijít strach o ten velký majetek (ztratit ho může být hračka), o svůj život nebo o život své rodiny, protože někteří fanoušci občas umí být pěkně vlezlí. A hateři taky. A občas z toho můžou přijít i deprese, úzkosti a jako řešení se namanou různé léky, alkohol nebo třeba drogy......

A pak už to není sranda. Spousta známých osobností by o tom mohla vyprávět, kdyby tu ještě byla. Vlastimil Brodský, Iveta Bartošová, Karel Svoboda, Robin Williams, Kurt Cobain nebo třeba Chester Bennington.

Myslíme si, že mají všechno a že jim nic nechybí, když v televizi vypadají tak dobře a úspěšně, ale zdání klame. Ono zkrátka čeho je moc, toho je příliš a se slávou to není jiné. Může být sice skvělá a obohacující, ale od určitého bodu může být i fatální. A k tomu je třeba také přihlédnout.

Tak co, chcete být slavní?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zlozana Zlozana | Web | 15. května 2018 v 18:04 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím. Mně by teda občas zajímalo, jaké by to bylo být slavná a oblíbená, ale stačilo by mi to tak den. Sláva přináší spoustu povinností, navíc jsem teda děsný introvert...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama