Času není nazbyt

27. dubna 2018 v 14:47 |  Současný svět
"Teď prosím tě ne, nemám čas."
"Já vím, že už by chtělo s tím začít něco dělat, ale prostě na to teď není čas, no..."
"Taky bych fakt moc chtěla, víš, ale bohužel... nemám momentálně čas."

Jak se zdá, čas se stal nedostatkovým zbožím 🤔


Den má 24 hodin, což je 1440 minut, tedy 86 400 sekund. Přesně tolik času denně mají objektivně všechny bytosti na Zemi (pokud ovšem zrovna necestují z jednoho časového pásma do druhého). A přestože to není málo, někdy si přejeme, aby měl pozemský den ještě o pár hodin víc, protože zkrátka nestíháme to, co bychom chtěli (nebo měli).

Takové to dneska prostě je. Neustále někam pospícháme, protože máme pocit, že bychom jinak nestihli něco, co se má dít potom. A když přejdeme do toho "potom", děláme zase úlpně to stejné. Vlastně "běžíme", aniž bychom si to uvědomovali. Běžíme životem a zapomínáme na přítomnost. Však JEDNOU budeme žít tady a teď a užívat si, už brzo, fakt... až na to bude čas.

Čas je krásná a přece zvláštní relativní veličina. A podle mého názoru má smysl pro humor (anebo se sčuchnul se zákonem schválnosti). Protože někdy jakoby se zastavil v tu nejméně vhodnou dobu, například v práci nebo na nudné přednášce ve škole, anebo se naopak žene kupředu a zase když se nám to vůbec nehodí - ráno, když odložíme budík o dalších pár minut, někam pospícháme, nebo jsme na velmi příjemné schůzce a nechceme, aby skončila. Je to vtipálek...

Tak nějak logicky můžeme rozdělit den na části zhruba po 8 hodinách - 8 hodin spánku, 8 hodin práce, 8 hodin zábavy. Aspoň se to tak říká. Skutečnost ale bývá o dost jiná, o dost krutější. Často naspíme mnohem méně hodin a 8 hodin zábavy? Pche, to mají asi jen děti ve školce, ne? Nejvíce času denně trávíme asi plněním povinností, hlavně těch pracovních. S příchodem moderních technologií jsme si možná mysleli, že se situace zlepší, že bude všechno mnohem jednodušší, rychlejší a že když teda tu práci zvládneme svižněji, ušetřený čas budeme moct věnovat rodině, zábavě a všemu ostatnímu, co jsme kvůli práci zanedbávali. Jenomže... ke změně nedošlo, možná je to spíš naopak. Zbyde-li nám čas, dostaneme práce ještě víc, abychom ten čas přece neplýtvali! Jupí! ... Takže času máme pořád málo, možná dokonce ještě míň. A špatná zpráva je, že jsme si na to už snad i stihli zvyknout. Otázka je, jestli je to dobře nebo špatně. Jak dlouho to můžeme vydržet?

Aby to nakonec nedopadlo, jako ve filmu Vyměřený čas! Kdo nezná, doporučuju, stojí to za shlédnutí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama