Propastná rozdílnost

3. března 2018 v 16:54 |  Co na srdci...
Lidská společnost je rozdělená. Lze najít mnoho charakteristik, které nás dělí do skupin a podskupin, jedna z nich je však podstatně znatelnější než jiné. Je to bohatství, dostatek nebo spíše nedostatek základních potřeb pro život. Podle mého názoru jsou právě teď rozdíly mezi chudými a bohatými lidmi výraznější než kdy jindy.


Zejména v Evropě a v Americe je nás bohatých hodně. Nenechte se mýlit, nemám tím na mysli takové to bohatství, které si všichni hned představujeme - miliony dolarů/eur/korun, honosné vily v zahraničí a drahá auta. Pod označením bohatý člověk si alespoň v souvislosti s tématem tohoto článku představuji osobu, která se má relativně dobře - má střechu nad hlavou, teplo, jídlo, pití, lékařskou pomoc, je-li třeba apod. - na rozdíl od lidí bez domova, osob, co kvůli válce ztratili všechno co měli, na rozdíl od národů zápolících o alespoň trochu toho luxusu, jaký máme my.


Zatímco v některých částech světa chudí zápolí s nedostatkem vody, jídla a jiných základních potřeb, my bohatí Evropané a Američané jimi kolikrát bezostyšně plýtváme. Možná si to ani neuvědomujeme, protože máme-li v lednici neustále dostatek jídla a pitnou vodu vytékající z kohoutku, kdykoliv si umaneme, nepřijde nám vlastně vůbec divné vyhazovat zbytky, na které už v žaludcích nemáme místo, nebo při mytí nádobí nechat protéct neuvěřitelné množství vody. Nepřijde nám ani zvláštní vyhodit jídlo, které nám ve spíži leželo tak dlouho, že se stihlo zkazit.
Plýtváme potravinami, místo toho, abychom si vážili tekoucí vody, nakupujeme po hektolitrech vody balené, vyhazujeme oblečení jen proto, že už vyšlo z módy, některé domy, do kterých by se vešlo mnoho lidí, necháváme vybydlené na pospas přírodním jevům a vandalům... Zahazujeme své bohatství do koše, zatímco jiný člověk na druhé straně zeměkoule by za ten malý přebytek dal cokoliv.

Ačkoliv už jsem o tom četla a přemýšlela mnohokrát, pořád mi nějak není jasné, jak je to možné, proč jsme to nechali dojít tak daleko. Jak to, že v některých zemích národy bojují s hladomorem, zatímco třeba v Americe se lidé doslova přežírají k smrti? Kde udělali soudruzi z NDR chybu?


A proč i teď, když o tom víme, s tím neděláme nic moc zásadnějšího? Nemůžeme? Nechceme?

Nebo nás snad zkouší nějaká větší a moudřejší bytost, která se tak třeba snaží zjistit, zda stojíme za záchranu, zda jsme vůbec hodni života na této planetě?

A jsme s takovým přístupem?Zdroj obrázku č. 5 - Ačkoliv bylo sousoší vytvořeno z jiného důvodu (o kterém si můžete přečíst na zdrojové stránce pod fotografií), myslím, že se k tomuto tématu skvěle hodí.


P.S. Co se kohoutkové vody týče, myslím, že bychom ji měli využívat, když už ji máme. Koneckonců, nemá vůbec špatnou kvalitu, spíš naopak. Kam se hrabe voda kupovaná... nezávislé testy kohoutkové vody - pořad A dost!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama