Facebookland

18. března 2018 v 14:09 |  Co na srdci...
Nápad na tento článek jsem dostala po přečtení kapitoly z knihy Manéž informačního věku: Kdo uvízl v síti internetu od Ivana Pilného a Terezy Kučerové. Konkrétně mě inspirovala kapitola s názvem Velká facebooková říše, v níž autorka přirovnává Facebook k imaginárnímu světu ze hry The Sims, který si tvoříme podle vlastních představ.


Vlastně je to pravda. Facebook je sám o sobě světem, který si sami vytváříme tím, co do něj vkládáme. Takovýmto způsobem určujeme jeho celkovou podobu (a také naši podobu v rozmezí jeho domnělých hranic).

V podstatě je to stejné jako v realitě, kdy si tím, jak se chováme a co děláme, vytváříme podmínky k životu a také ovlivňujeme dění v našem městě i v naší zemi. Jednotlivé země jsou takové, jací jsou jejich obyvatelé. Mohou být (a jsou) tedy skutečně různé, mohou v nás zanechávat všelijaké dojmy. Některé vnímáme jako spořádané, dobře vedené, vhodné k žití (nebo alespoň ke krátké návštěvě) a v mnoha aspektech i jako možnou inspiraci pro vedení naší vlastní země. Jiné v nás zase naopak vzbuzují nechuť, hrůzu nebo třeba nemilé překvapení. I problematické státy nám však mohou být inspirací (co a jak nedělat).

Vraťme se ale zpět k původnímu tématu. Pojďme teď udělat takový malý experiment.
S trochou fantazie můžeme i Facebook považovat za samostatnou zemi, takovou, jako je například naše Česká republika. Pojďme jí nazývat třeba Facebookland. Kdybyste tuto zemi nikdy nenavštívili a v průvodci byste si o ní přečetli následující informace, jaký obrázek byste si o ní udělali?Facebookland vznikl 4. února 2004. Současnou hlavou státu je Mark Zuckeberg. Jedná se o vyspělý stát poměrně unikátního typu. Je tomu tak z toho důvodu, že ačkoliv má Facebookland zhruba 2 miliardy obyvatel, většina z nich jsou přistěhovalci z mnoha různých koutů světa. Denně sem také přicházejí noví a noví lidé, kteří Facebookland z různých důvodů okamžitě přijímají za svůj a chovají ho ve velké oblibě.
Obecně je Facebookland považován za velmi vstřícný vůči svým obyvatelům i nově příchozím. Přistěhovalce zde nikdo nepovažuje za póvl, všichni tu jsou vítáni s otevřenou náručí (i z toho důvodu je tento stát oblíben). Koneckonců důkazem je tomu i samotný přijímací proces, který, ačkoliv v jiných zemích kolikrát hraničí s buzerací, je zde velmi rychlý a nenáročný. Stačí vyplnit prostý dotazník a je to. Zlí jazykové sice tvrdí, že musíte splňovat i určitá kritéria, která se mohou někomu zdát nepřekonatelná (jako že třeba musíte dosahovat určitého věku, abyste do země mohli vstoupit), není se ale čeho bát. Nesplňujete-li některé z kritérií, stačí tento údaj v dotazníku jednoduše zfalšovat. Zaměstnanci přijímací kanceláře jsou s tím srozumění a pravdivost daných informací proto neověřují (Facebookland prostě jede!).
Z hlediska diverzity obyvatelstva se dá říci, že je Facebookland jako žádná jiná země. Naleznete zde skutečně osoby rozlišného věku, pohlaví, původu i vyznání. Pestrost zaručena. Tomu odpovídá i počet úředních jazyků - napočítáte jich hned 84!

Politický systém je zde mírně chaotický. Z politického spektra jsou zde zastoupeny naprosto všechny strany, z nichž každá má alespoň několik příznivců (několik, mnoho, v určitých případech až příliš mnoho). Občané jsou s tímto systémem naprosto spokojeni, neboť zde každý najde, co hledá. Každý tu má také možnost vyjádřit naprosto svobodě svůj názor (ať už je sebenenávistnější).

Z hlediska vzdělanosti tu lze nalézt až neobvykle velké procento odborníků. Odborníků na všechno. Někteří jsou v oboru své působnosti vyškoleni na nejvyšší úrovni, narazit tu můžete ale i na "sezónní" experty, kteří se veřejně projevují pouze v konkrétních (jim příhodných) dobách (v době voleb, v průběhu konání důležitých šampionátů a jiných podobných soutěží, při krizových situacích apod.). Navštívíte-li Facebookland, i vy se takovým odborníkem můžete stát. A co víc, za krátkou dobu tu s takovým přístupem můžete získat i desítky příznivců, což pro některé podnikavé jedince může být opravdu výhodné. Pozitivním rysem také je, že tu funguje i zdravá konkurence, která vás může v krátké chvíli posunout o pořádný kus kupředu. Ať už zde totiž uděláte cokoliv (vyjádříte svůj názor, předvedete svůj talent, nebo jen sdělíte svou momentální náladu), s největší pravděpodobností se za krátko objeví "nezaujatý" kritik, který vám vysvětlí, proč je to špatně a jak se to má dělat lépe. No zkrátka, skvělá příležitost pro seberozvoj! (Přijeďte do Facebooklandu a využijte toho! ♥)

Chcete-li si vydělat nějaký ten peníz, Facebookland je pro vás ta správná volba. Ekonomika tu přímo vzkvétá. Obchodníků je tu jak máku, jiných podnikatelů jakbysmet. Šanci tu dostanou všichni! Hlavně celebrity a pracovníci v reklamě se tu mají pohádkově. Reklama tu na váš totiž číhá na každém rohu (a to se právě celebritám velmi hodí), a tak tu skutečně každý najde, co hledá. A to dokonce i když nechce, aby se o tom vědělo. Ale to víte, jakmile jednou zainteresujete strýčka Googla, je hotovo - tenhle starý rozumbrada roztroubí do světa kdeco, takže i to, že právě teď sháníte nějakou pořádnou vestavěnou skříň, která se vám jako mávnutím proutku začne zjevovat úplně všude, kam se podíváte. Ale to už jinde jsme, to je jiná vesnice...

Máte-li rádi kulturu a zábavu, narazili jste na to pravé ořechové. Nabídka kulturních zážitků je tu obrovská - všechny druhy, všechny žánry. Navíc přihlásíte-li se na nějakou akci, můžete si být jistí, že na ni jen tak nezapomenete. Facebookland to totiž nedovolí! Až se bude událost blížit, dá vám o tom vědět.
Facebookland je sám o sobě nevyčerpatelným zdrojem zábavy. Nebo lépe - Facebookland je zábava! Kam se hrabe Disneyland a další podobné landy... Jakmile jednou navštívíte Facebookland, už vás nepustí ze svých spáru. Budete se sem pravidelně vracet, pokud tu rovnou nezůstanete. Budete tu trávit hodiny a hodiny, protože tady je pořád co dělat! Přímo v ulicích nebo ve speciálních klubech můžete s někým hovořit o životě nebo o čemkoliv jiném, můžete si zahrát (ne)společenskou hru, vystavovat své umělecké kousky, kochat se uměním jiných, kritizovat umění jiných, můžete se zapojit do diskuzí nejrůznějšího typu. Chcete-li něco, co má říz, můžete uspořádat třeba kampaň proti vašemu "oblíbenému" známému (politikovi, jinému občanovi apod.), i to je zde možné.

Facebookland je také skvělý pro svůj komunikační kanál - kdekoliv a kdykoliv se můžete spojit s kýmkoliv, i kdyby byl zrovna na druhé straně země. To, že tu v podstatě nikomu neutečete, zdejším rezidentům nevadí, a to z jednoduchého důvodu. Síť přátel si tu totiž brzy vybuduje úplně každý (tak přátelští jsou zdejší obyvatelé). A být ve spojení se svými přáteli je přece krásné. Kdo by před nimi utíkal, no ne? Možnost všudypřítomného spojení s ostatními obyvateli, a tedy i neomezenou možnost s nimi komunikovat, Facebooklanďané naopak velmi vítají. Obzvláště pak již jednou zmínění podnikavci, kteří objevili nový způsob adrenalinem nabité zábavy - škádlení jiných obyvatel země (které někteří odborníci ohavně nazývají kyberšikanou, kybergroomingem, kyberstalkingemm apod.).


Tak co? Jak to na vás působí? Jaký dojem na vás dělají Facebooklanďané, když vezmeme v potaz fakt, že země jsou takové, jací jsou jejich obyvatelé?
Jak se z pohledu cizince jevíme my sami - my, kteří na Facebooku trávíme hodně času? A co to pro nás znamená?

Musím se přiznat, že už mi ke konci docházela fantazie, proto jsem to tak trochu utla. A také se vám musím omluvit, protože původně jsem chtěla, aby byl popis Facebooklandu nestranný a objektivní, ale jak se zdá, opět jsem krapet zabředla do negativ. A je to znát. Měla bych tedy zdůraznit i fakt, že Facebook není tak záporný, jak z popisu vyplývá. Má i spoustu pozitiv, která na něm sama oceňuji (možnost komunikovat i s lidmi, se kterými bych kontakt asi už jinak ztratila, možnost sdílet fotky a zprávy a nacházet tak ztracené věci a pohřešované osoby, zveřejňování fotek jen tak, pro zábavu, pro pobavení ostatních i sebe sama...). Lze tam dělat opravdu mnoho užitečného - upozorňovat, poučovat, zařizovat, nacházet inspiraci... A tak dál. Zkrátka máme i dobré důvody pro návštěvu FB a internetu obecně :) A i k tomu je třeba přihlédnout, chceme-li se kritizovat poctivě všestranně.

No a pointa článku? Asi taková, že bychom se čas od času měli zamyslet sami nad sebou. Sami pro sebe bychom si měli odpovědět, jestli je dobře, že na FB chodíme tak často / že tam děláme xy / co to s náma dělá / jestli by nebylo lepší... Zkrátka zapřemýšlet nad naší existencí tam, protože o naší existenci tady a teď občas přemýšlíme, protože víme, že to je potřeba. Zatímco k potřebě přemýšlet i o našich virtuálních "já" zatím moc netíhneme...

No a to je asi všechno :-) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama