Nejžádanější profese 2016 - co to o nás vypovídá?

19. června 2017 v 10:37 |  Současný svět
Stále hledám práci. A v průběhu tohoto procesu jsem narazila na článek na jobs.cz, který představuje 6 profesí, respektive oborů, do nichž se v roce 2016 přijímalo nejvíce. A za které jste také mohli dostat nejvíc peněz.Jsou to tyto obory (a profese):
  • finance a bankovnictví,
  • personalistika,
  • IT,
  • obchod - obchodní zástupci, marketingoví specialisté,
  • doprava, logistika a zásobování.

Zajímavé. Myslím, že to poměrně dobře vypovídá o naší společnosti, o našich vlastnostech, o našich cílech. Názor si na to musí každý udělat sám. Ten svůj vám však představit mohu, to není nic proti ničemu.

Ve mně to vyvolává směsku pocitů - zklamání, smutek, zděšení a také trochu překvapení. Nemilé překvapení. Celé mi to totiž vytváří takovýto obrázek:
Toužíme hlavně po penězích, s jejichž pomocí se obklopujeme věcmi. V poslední době hlavně počítači, chytrými telefony a dalšími vymoženostmi, někdy proto, že nám mohou zjednodušit každodenní činnosti, jindy proto, že je to prostě v módě, takže je musíme mít. A tomu se přizpůsobuje trh, tedy se kolem toho všeho točí 6 nejžádanějších profesí...

Jo, takhle to vidím.

Naším nejdůležitějším cílem je vydělat si co nejvíc peněz. Chceme si koupit všechno a hned. Něco vidíme, "nutně" to potřebujeme. I třeba protože to je zrovna v kurzu a kdybychom to neměli, nebudeme frikulíni (rozuměj free, cool a in). Půjčujeme si proto peníze od bank a banky nám je s radostí půjčují, protože moc dobře vědí, že na tom bohatě vydělají. S penězi nedokážeme moc hospodařit, proto tu musí být i finanční poradci a další podobná povolání. Finance jsou zkrátka stěžejním tématem, které určuje směr našeho života. (bankovnictví, finance)

Protože si potřebujeme neustále něco kupovat, obchod kvete jedna radost. Není divu, že je tato oblast tak oblíbená. S tím je samozřejmě úzce spojen i marketing. K tomu asi není třeba něco dál dodávat.

Stejně tak asi není potřeba zacházet do detailů u dopravy a logistiky. Chceme-li mít neustále zásobované sklady (abychom měli kdykoliv možnost si koupit to, co zrovna potřebujeme nebo chceme), chceme-li mít vše tam, kde to potřebujeme (například materiál při stavbách rodinných domů), bez těchto dvou oblastí se prostě neobejdeme.

IT je kapitola sama o sobě. Bez počítačů už to dnes nejde. (V obchodu, bankovnictví a logistice obzvláště ne.) Jsou zkrátka všudypřítomnou nutností, bez které už skoro neumíme pracovat. Proto se oblast IT rozvíjí tak rychle, proto je její studium tolik rozšířené, proto jsou ajťáci najímáni všude a za poměrně velké peníze.

U personalistiky se nejspíš shodneme, že je docela podstatná. Pokud chceme práci, musíme to vzít přes personalistu. A protože lidí je pořád na světě dost, vždycky bude dost lidí hledat práci. A proto bude neustále potřeba najímat nové personalisty, kteří by tomu napomohli....


Sice to dává smysl, ale nejsem si úplně jistá, zda je to správně. Tolik žádané peníze vrážíme do oblastí, které jsou potřeba, to ano, ale nejsou úplně ty nejdůležitější. Na ty nejpodstatnější se zapomíná a paradoxně se oproti výše zmíněným většinou platí bídně. Tak například. Učitelé v podstatě pomáhají vytvářet a formovat děti tak, aby obstály v životě. Dle mého názoru to je důležitá profese. Lékaři se zase starají o naše zdraví, o životy. Policisté pomáhají zajišťovat naši bezpečnost. Lidé pracující v sociálních službách pomáhají ostatním, kteří to potřebují (ať už jde o seniory, postižené, nebo třeba sociálně slabé). Úředníci na úřadech nám pomáhají se vším tím papírováním, ve kterém bychom se bez nich nejspíš sami nevyznali... A takhle bych mohla pokračovat ještě dál. Tato i jiná podobná zaměstnání jsou důležitá, jsou ale náročná a zároveň nevděčná. A k tomu všemu ještě málo placená. Žádná slast.

To by se, myslím, mělo změnit. Protože až se na to tito lidé vykašlou a půjdou za penězi někam jinam, budeme všichni pěkně nahraní.
P.S. Zmiňovaný článek najdete ZDE.

P.P.S. Berte to s rezervou. Já vím, že peníze potřebujeme. Vím, že musíme jíst a pít a pokud nehodláme trávit veškerý náš volný čas pečením chleba, vytvářením sýra a pěstováním ovoce a zeleniny, musíme si je koupit v obchodě. Je mi jasné, že i počítače v některých případech mohou být velkou pomocí. Ale stejně bychom se měli zamyslet, zda na to jdeme správně. Připadá mi totiž, že to bereme za špatný konec...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama