Catfish

15. března 2017 v 20:14 |  A zase ten internet...
Nejde o sumce ani jinou rybu, ani o kočku, natož o kočkorybu.


Anglické slovo catfish sice v překladu znamená sumec, v poslední době se ale používá i ve zcela jiném významu. Označuje podvodníka, který na internetu ukradne identitu jiného člověku, pod kterou pak následně komunikuje s dalšími lidi. Někdy po dobrém, často ale po zlém. A mnohdy nemáte žádnou šanci ho odhalit.

Jedná se o velmi podlý a nebezpečný způsob jednání, který často končí špatně. Zlomená srdce, zničená přátelství, léta strávená ve lži. I tak můžete skončit, pokud někomu takovému naletíte. Názorně to můžete vidět například v americké televizní show, která se příhodně jmenuje Catfish.
V tomto seriálu sympatická dvojice - Nev a Max - vyšetřují jednotlivé případy obyčejných lidí, které se skutečně staly. Toto vyšetřování je zachyceno v reálném čase na kamery. Nic není hrané.


Začíná to tím, že Nev a Max dostanou e-mail od určitého člověka, ve kterém je popsán jeho osobní příběh. Většinou se jedná o navázání vztahu přes internet, který trvá už nějakou dobu (měsíce, dokonce i roky). Co je na těchto vztazích problematické, je většinou fakt, že se tyto dvě osoby nikdy osobně nesetkaly. Ba co víc, ony se ani nikdy neviděly například přes videochat! (Právě tohle moje hlava zkrátka nebere. Proč? Jak to, že podvedenou stranu nikdy nenapadlo, že je něco špatně?)
Po přečtení mailu je konkrétní osoba vždy kontaktovaná přes Skype, kde s dvojicí znovu probere svou situaci. Následně se Max a Nev rozjednou dotyčnému na pomoc.


Vyzvědí všehny informace a pátrají. A světe div se, většinou se skutečně dopátrají mazaného podvodníka. A nakonec za ním jednou. A mluví s ním. Mluví s ním i podvedená osoba, což pro ni bývá většinou kýžené zakončení celé situace.


No, podívejte se na to a sami si udělejte názor. Dle mého názoru to stojí za to. Alespoň jako dobrý příklad toho, jak se na internetu nechovat.

Možná se ptáte, proč to ti dva, Max a Nev, dělají a co je právě k tomuto přivedlo. Odpověď je jednoduchá. Nev si tímhle sám prošel. Z jeho příběhu dokonce jeho bratr a kamarád udělali dokumentární film. Podívat se na něj můžete například ZDE.

Nu a to je všechno, co jsem chtěla napsat. Buďte opatrní, s kým si na internetu píšete. Pokud jste toho člověka nikdy neviděli naživo, nikdy si nemůžete být jistí, jestli za monitorem nesedí jiná osoba, než která je na fotce. Proto raději nikomu nic nesvěřujte, ani neposílejte fotografie, ani nic jiného, co byste sami dobrovolně do éteru nikdy nepustili, o čem víte, že by neměl vědět žádný tydýt bůhví odkud. Howgh.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama