Prťavci

16. ledna 2017 v 23:04 |  Co na srdci...
Uvědomili jste si někdy, jak jsme prťaví?


Poslední dobou procházím stresujícím a chaotickým obdobím, během kterého se snažím sama sebe všemožně uklidňovat a přesvědčovat, že to, čím procházím a to, jak se při tom cítím, je normální. A taky že jo, ale to jsem říct nechtěla... Podstatné je to, že právě v tomto složitějším období víc než kdy jindy mnohem intenzivněji přemýšlím. O všem. O sobě, o své budoucnosti, o jiných lidech, o strachu, o problémech, o řešeních, o snech... Docházím k různým závěrům a často mi k tomu pomáhají nečekané podněty.

Nedávno jsme si bez dlouhého přemýšlení (asi nejspíš ze zvědavosti) do své nové čtečky zakoupila knihu Elegantní vesmír od Briana Greena. Je to kniha o teorii strun. Nikdy jsem nebyla fanouškem fyziky nebo matematiky, ve škole ani jeden z těchto vědních oborů nebyl mým oblíbeným, spíš naopak. A přesto jsem si knihu, jejíž téma je na těchto dvou disciplínách založeno, pořídila a kupodivu se těším na každou další nepřečtenou stránku. Je tomu tak z jednoho prostého důvodu. Vesmír. Vědci doufají, že právě tato teorie - teorie strun, jinak také teorie superstrun či teorie všeho - by mohla být klíčem k pochopení Vesmíru.

Vesmír mě nesmírně fascinuje. Je tak gigantický, až se vymyká lidskému chápání. Nebo alespoň mému chápání. Je prostě a jednoduše neuvěřitelný, jedinečný.

Když tu knihu čtu, často u toho něco pochopím, nebo mě něco napadne... A právě takhle jednou při čtení jsem si uvědomila, jak jsme nicotní. Považujeme se za velikány, za pány Země a vůbec si neuvědomujeme, jaká blbost to je. Už jen v poměru s naší planetou nejsme nic víc, než nepodstatní maličkatí parazité. A co teprve když se poměříme s Vesmírem! Nejsme nic. Vůči Vesmíru nejsme ani jako to zrnko písku... A když my nejsme nic, co teprve naše malicherné problémy!

Asi jste čekali trochu jinou pointu, ale ne, tohle je ono. Ta knížka, ačkoliv jsem to nečekala a nepředpokládala, mi přinesla právě tohle jednoduché ponaučení. Pokud si uvědomíte, jak velký je Vesmír a jak velcí jsme my, možná i vám budou problémy a starosti připadat o dost míň strašidelnější. Mě ta představa docela uklidňuje.
P.S. Taky se vám tak líbí slovo prťavý? :-D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama