Náš vlastní svět

19. prosince 2016 v 21:14 |  Čtyři dohody
Tak schválně, změní tahle myšlenka váš názor na pravdu? :-P


Pravda je taková, že ačkoliv se tak na první pohled nezdá, nadpis tohoto článku skutečně souvisí s otázkou, kterou kladu hned v první větě :-D Jak? Hned vysvětlím.

Je v tom zase jedna z myšlenek ze Čtyř dohod, kterou jsem si prostě musela zapsat, abych na ni nezapomněla. Zní takhle:

Všichni lidé žijí ve svých vlastních snech, ve své vlastní mysli; nacházejí se ve zcela odlišném světě, než je ten, v němž žijeme my. Když si vezmeme něco osobně, činíme tak na základě předpokladu, že ostatní vědí, co je v našem světě, a pokoušíme se vnutit jejich světu náš svět.


Už to dává větší smysl, že? Geniální. Nechápu, že mě to nenapadlo dřív. I když, jak by vlastně mohlo, když jsem automaticky předpokládala (nebo jsem o tom spíš moc nepřemýšlela), že si všichni myslí to samé, jako si myslím já? Ha!

Vytváříme si domněnku, že každý vidí život stejně jako my. Předpokládáme, že ostatní myslí stejným způsobem, jakým myslíme my, posuzují vše stejně jako my a zneužívají vše jako my. Toto je největší domněnka, jakou si lidé vytvářejí.

Je to tak. Náš svět je tvořen informacemi, které přijímáme od rodičů, z médií, ve škole od učitelů, z knih, z internetu... A tyto informace jsou ještě "ohýbány" pod tíhou našich vlastních osobních zážitků, zkušeností, pod názory osob, které ctíme a kterým věříme... ATD. Zkrátka a dobře, každý z nás má svůj vlastní příběh, který nikdo jiný úplně nezná, protože nikdo jiný nemohl prožít úplně přesně to, co jsme prožili my.

Naneštěstí nevidíme druhým lidem do hlavy, nevíme, co vědí oni, a tak se může stát, že se setkají dva lidé, kteří tvrdí, že mají pravdu, zatímco ten druhý ji nemá. A víte co? Pravdu mohou mít oba. Problém je, že si mnoho lidí neuvědomuje, že tomu tak může být. A vznikají z toho problémy.

Tak až vám příště někdo bude tvrdit, že má pravdu a vy ji nemáte (či naopak), zkuste mu vysvětlit, proč tvrdíte to, co tvrdíte. Budou se dít věci ;-)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama