Normalita

26. října 2016 v 14:35 |  Ender Sága
Něco málo o normalitě v podání Orsona Scotta Carda.


Ve třetí knize - Xenocide - byl mimo jiné i tento úryvek.

… No doubt it was all an elaborate pretense at normality, but in Valentine's experience, normality was always a pretense, people acting out what they thought were their expected roles. ...

Když jsem si jí poprvé přečetla, byla jsem tak trochu šokovaná. Ale mile! Překvapilo mě totiž, že mě to nikdy nenapadlo. A přitom je to tak jednoduché. My většinou nejednáme tak, jak bychom opravdu chtěli, ale tak, jak si myslíme, že bychom měli.
Než něco uděláme, uvažujeme o tom, co si asi o nás pomyslí ostatní a přizpůsobujeme pak naše chování této domněnce. Je pro nás prostě důležité, co si o nás myslí společnost a tak předpokládáme, že bude nejlepší se toho držet, protože jinak bychom nezapadli.
Nu, a tak se chováme, oblékáme, mluvíme.... tak, abysme se líbili všem ostatním. Aby si o nás mysleli jen to dobré. Prostě opravdu předstíráme a přijde nám to normální. Zvláštní, co? Myslím si, že jen menšina lidí se skutečně dokáže chovat/oblékat/mluvit.... bez ohledu na názor ostatních. A ty často považujeme za podivíny.

To stejné platí i o zmíněných rolích, které ve společnosti zastáváme.

No a to je nejspíš všechno. Není to vlastně nijak zvláštní myšlenka, je ale krásně čistě podaná a to se mi líbí. K tomu není co dodat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama