Co způsobuje nemluvení

26. října 2016 v 11:26 |  Ender Sága
Ahoj, v tomto článku bych Vám chtěla představit první úryvek, který mě velmi zaujal.


Nalézt jej můžete v prvním díle Ender Ságy - v knize Ender's Game. Nebudu Vám vyprávět děj, abyste měli nějaké překvapení, pokud se rozhodnete knihu číst. Prozradím Vám jen, že se jedná o rozhovor Endera s jedním poměrně významným člověkem o mimozemské rase :-)

A ještě malé upozornění, knihy jsem četla v angličtině, proto i všechny úryvky, co tu budou, jsou v tomto jazyce. Takže se nezalekněte, není to složitý text.
Tak tedy:


"…Why would they ever develop language? Why would they ever learn to read and write? How would they know what reading and writing were if they saw them? Or signals? Or numbers? Or anything that we use to communicate? This isn't just a matter of translating from one language to another. They don't have a language at all. We used every means we could think of to communicate with them, but they don't even have the machinery to know we're signaling. And maybe they've been trying to think to us, and they can't understand why we don't respond."
"So the whole war is because we can't talk to each other."
"If the other fellow can't tell you his story, you can never be sure he isn't trying to kill you."


To je ono. Tento úryvek jsem si četla několikrát. Přijde mi naprosto geniální. Mě by třeba vůbec nenapadlo přemýšlet o komunikaci tímto způsobem. My většinou o věcech uvažujeme v určitých hranicích, v rámci světa, který známe a kterému rozumíme. Nenapadne nás, vydávat se za tyto hranice, ale Orson Scott Card to dokázal. A ne jednou. Celá jeho tetralogie je protkaná myšlenkami, které jsou nekonvenční. Nebo alespoň mně to tak přijde. Možná, že v této oblasti scifi jsou podobné nápady obvyklé, v mé neznalosti však před takovými smekám pomyslný klobouk.

Dalším důvodem, proč mě tato myšlenka natolik zaujala, je odpověď Endera na výklad oné osoby.

"So the whole war is because we can't talk to each other."

"Takže celá válka je jenom proto, že spolu neumíme/nemůžeme mluvit." Tato kniha byla sice napsána v roce 1985, je ale nadčasová. A právě to, co řekl Ender, mi přijde jako klíčový problém každého konfliktu. Ať osobního nebo třeba válečného.
Můžeme to vztáhnout i na současné dění ve světě, na Islámský stát.

Válka je, protože spolu nechceme mluvit. A nebo proto, že si prostě nerozumíme. To je ta skvělá část. V knize se vztahuje k tomu, že mimozemšťané nejsou schopni s námi komunikovat, protože zkrátka komunikují úplně jinak než my, vyvinuli se úplně jinak než my, a tak nejsou přizpůsobeni k tomu, aby přijímali informace od nás způsobem, na který jsme my zvyklí. Ani netuší, že s nimi chceme navázat kontakt, protože nedokáží rozpoznat nic z toho, co k nim vysíláme. Ani to vlastně nevnímají. A naopak.
Aplikujeme-li tento princip na již zmínění Islámský stát, myslím si, že problém je v tom, jak přemýšlíme o sobě a o druhých.

Ačkoliv se, na rozdíl od mimozemšťanů, dokážeme za normálních okolností domluvit, k ničemu nám to ale není. Nedokážeme se totiž vcítit do situace a cítění radikálních muslimů (a jiných nepřátel), nemůžeme tedy plně pochopit jejich způsob myšlení, jejich motivy, důvody, jejich hodnoty. Nejsme schopni je tedy nikdy plně poznat, porozumět jim. A s velkou pravděpodobností to ani kvůli vlastní hrdosti nechceme. A oni jsou na tom úplně stejně.
Proto nikdy nenajdeme společnou řeč. Nikdy nepochopíme, proč druhá strana skutečně jedná tak, jak jedná, nikdy jí nebudeme schopni nabídnout jiné varianty řešení, protože víme, že jsou stejně tvrdohlaví jako my, a proto by prostě jinou variantu nepřijali. Zkrátka se nikdy nedomluvíme, stejně tak jako lidská rasa s tou mimozemskou...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama