Co nám poví nepřítel

26. října 2016 v 13:15 |  Ender Sága
Další z citátů z Ender Ságy :-)


Úryvek je ze 3. knížky - Xenocide - a jde o rozhovor Endera s vědkyní, která pracuje s virem, kterému v knize říkají Descolada.

"Ironic - I'll learn how to replace the Descolada by stealing techniques from the virus itself."
"It's not ironic," said Ender, "it's the way the world works. Someone once told me that the only teacher who's worth anything to you is your enemy."

Hezká myšlenka, ne? Je zajímavé, co všechno se můžeme dozvědět od našich nepřátel. V knize byli vědci schopní poznat nepřátelský virus tak dobře, že jim to pomohlo ho nakonec zničit. V reálu to funguje taky tak. I když dneska informace od "nepřátel" využíváme trochu jinak než k přímému zničení. Například k nalezení správného směru komunikace, která by vedla ke kýženému výsledku, nebo třeba k nalezení kompromisu. A to nejenom u skutečných nepřátel ve válce, ale i u domnělých nepřátel v našem obyčejném životě. Ať už je to nesnášenlivý kolega v práci nebo naštvaný sourozenec.

Myslím ale, že není vůbec od věci učit se nejen od lidí, kteří jsou proti nám, ale i od lidí, kteří jsou s námi. Vím, už trochu odbíhám od tématu, ale ono je vážně dobré se občas zamyslet i nad jednáním ostatních. Čistě bez jakéhokoliv úmyslu... Proč udělala to, co udělala? Jaký k tomu měla důvod? Nereagoval jsem přehnaně? Třeba měla pravdu. Neměli jsme ji oba? Neublížilo mu to? Co by taková reakce způsobila mně? .....Víte, jak to myslím, ne? :) Věřte mi, stojí to za to. Dozvíte se mnohé nejen o ostatních, ale hlavně o sobě.

Vrátím-li se zpět k tématu nepřátel, zajímalo by mě, jak o nich uvažuje sám Orson Scott Card. Jestli má sám nějaké osobní zkušenosti s tím, co napsal. Je tu totiž ještě jeden citát k tomuto tématu, který se mi líbí, i když ho až tak úplně nechápu. Jde o tohle:

"In the moment when I truly understand my enemy, understand him well enough to defeat him, then in that very moment I also love him. I think it's impossible to really understand somebody, what they want, what they believe, and not love them the way they love themselves. And then, in that very moment when I love them... I destroy them."

Překlad je mi více než jasný. Jen se do toho nedokážu úplně dostat. Co si o tom myslíte vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama